formik asit

Formik Asit Nedir

formik asit

Kullanım alanı çok yaygın olan formik asit sıvı halde renksiz kuvvetli kokuya sahip bir asittir. İçeriğinde karbon, hidrojen ve oksijen atomlarını vardır. Formülü HCOOH tür. Diğer bir isimleri Metanoik asit ve karınca asidi dir. Formik asit %85 lik derişime sahiptir. Formik Asitin teknik (spesifik ) özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Formik Asit Nerelerde Kullanılır?


Formik asit kullanım alanları kısaca şöyledir; tekstil sanayinde, deri endüstrisinde, arıcılık sektöründe varroa mücadelesinde, tıp alanında, kimya sanayinde , vb bir çok sektörde kullanılır.

Formik asidin en yaygın olarak hayvan yemlerinde koruyucu ve antibakteriyal katkı olarak kullanılır. Silolarda laktik asit fermantasyonunu geliştirmek ve bütirik asit oluşumunu bastırmak için uygulanır. Ayrıca çok düşük sıcaklıklarda fermantasyonu hızlandırır ve besin değeri kaybını azaltır.

Tekstil endüstrisinde asidik özelliği nedeniyle kumaş boyama ve apreleme maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deri üretiminde tabaklama maddesi, kauçuk üretiminde ise pıhtılaştırıcı bir maddedir.

Formik Asit (CH2O2) kireç sökücü, klozet temizleyici gibi çeşitli temizlik kimyasallarında mineral asitlerin yerine de kullanılabilir.

Arıcılıkta Varroa ve yaprak damarı biti (Acarapis woodi) türleriyle mücadele için kullanılır, formik asit çözeltisinin buharı bu parazitler için öldürücüdür.

Formik Asit Özellikleri

Formik Asit (HNO3)
Kimyasal Adı formik asit
Kimyasal Formülü HCOOH
Molekül Ağırlığı 46,02538 g/mol
Renk / Koku / Form Renksiz, Keskin Kokulu, Sıvı
Yoğunluk 1,22 g/cm³
Donma Noktası 8,2 - 8,4 °C
Kaynama Noktası 100 - 101 °C
PH 2,2


Ambalaj

Formik Asit 25kg , 35kg lık polietilen bidonlarda veya IBC tanklarda satışa sunulur.


Formik Asit Kullanım Alanları

Zirai ilaç imalatında , deri tabaklama, tekstil boyama, matbaa mürekkebi imalatında, tıp alanında, arıcılıkta varroa ile mücadelede, formalin üretiminde, değişik sektörlerde ağartıcı ve dezenfektan olarak formik asit kullanılır.

flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul